Nem hagy nyugodni a gondolat, hogy miképpen készülhetne egy tejmentes, de sajtszerűen érlelt massza, amit akár sajtnak is hívhatunk, mert sok tekintetben hasonlít a valódi sajtokra.
Íme egy variáció: növényi sajt lenfehérje-kesu-tápióka
1.) lenfehérje (lenvíz) főzése, az itt található leírás szerint
2.) sajttészta készítése (kb. 40dkg ömlesztett állagú, kenhető sajtkrém lesz belőle)
-
100g kesudiót durvára őrlök egy késes darálóban (éppen csak, apróbb darabokra)
-
1/2 kiskanál jódmentes sót szórok rá
-
190 g lenfehérjét öntök hozzá, és krémesre darálom
-
30 g kókuszolajba 20 szem egész annatto magot teszek, addig melegítem, amíg a magok sercegnek az olajban. (mikróban könnyű elkészíteni) Átkeverem, egymáshoz dörzsölöm a magokat, hogy a szín a héjából kioldódjon. Szűrőn keresztül beleöntöm ezt is a darálóba, és tovább krémesítem a masszát.
-
Tálba öntöm az egészet, és kanállal elkeverek benne 50 g tápióka lisztet
-
Visszateszem a darálóba, és alaposan átkeverem, vagy a tálban botmixelem
-
Folyamatos keverés mellett forrásig melegítem, amíg minden része besűrűsödik, rugalmas-nyúlós lesz. (egy tipp: mikróban hamarabb megy, ha mikróz, átkever, mikróz, átkever lépésekben csinálod a sűrítést)
-
Maghőmérőt szúrok a közepébe, hagyom hűlni a masszát
-
Ha 50°C körül mutat, belekeverek 1 adag Fermentáló startert kultúrát és összegyúrom vele
-
Tálkába teszem, a tetejére folpackot simítok. Dunsztolom 1 napig. Elég csak beburkolni párnával, takaróval, hogy a dunsztban fokozatosan hűljön ki. A fermentálás elején a meleget kedvelő (termofil savanyító) baktériumok, a közepétől inkább a közepes hőmérsékleten dolgozó (mezofil savanyító) baktériumok készítik a sajtot.
-
Hűtőszekrényben, vagy hűvös helyen érlelem még néhány napig, közben néha megkóstolom
-
Frissen fermentálva máris nagyon finom. 2-3 nap érlelés után sajtos aromák is megjelennek
Probiotikus mert valódi élőflóra készíti. Tartós, és az érleléssel egyre finomabb lesz, mert a baktériumok által termelt természetes tejsav és enzimek is tartósítják.
A fűszerezéshez néhány ötlet:
Elsőre érdemes fűszerek nélkül készíteni, mert úgy tudható meg, hogy milyen is valójában ez a krém. Aztán persze jöhetnek a kedvenc fűszerek: hagymafélék, bors, zatar, curry, tahini, kevés olivaolaj, durvára darált olajos magvak, miegymás.
Belekeverhetjük a masszába a fűszert a baktériumokkal együtt. Ilyenkor a fűszer is fermentálódik, együtt a sajtkrémmel. Figyel rá, hogy a legtöbb fűszer gátolja a baktériumokat, ami a folyamatok lassulását okozhatja. Aki így próbálja, használjon kevés fűszert.
Javasolnám inkább, hogy a fűszereket tálalás előtt keverd a sajtkrémbe. Így frissebbek az ízek, sajtosabb a sajt. A hagymaféléket érdemes mindkét módszerrel kipróbálni, mert teljesen más lesz az eredmény.