Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák / Termékek

Kókuszjoghurt chiamaggal - élőflórás chia puding recept

Kókuszjoghurt chiamaggal - élőflórás chia puding recept
Probiotikus, rostdús, élőflórás

A növényi joghurtokról általában itt

Így tudsz tápláló, finom kókuszjoghurtot készíteni egyszerűen - chiamagos recept

A chia puding egy népszerű és egészséges étel. Nem véletlenül, hiszen a chia magocskák különleges egészségügyi hatásokkal rendelkeznek amelyekről a cikk alján olvashatsz. Ebben a receptben minden szempontból csúcsra járatjuk a műfajt: joghurtosra fermentáljuk a chia pudingot. A tiszta, krémes kókuszos chia joghurtos aromákkal egészül ki. Élőflórás, probiotikus, rostdús, és tartós desszertté változik. Bemutatjuk az alap receptet, amit szezongyümölcsökkel, olajos magvakkal tudsz kedved szerint turbózni.


Hozzávalók fél liter vízhez:
50 g kókusztejpor :: 50 g chia mag :: 3 g szentjánoskenyér-mag liszt :: 1/2 adag natúr joghurt vagy A4Y joghurt starter


Ennyire egyszerű a kókusz-chia joghurt készítése:
- Keverd össze alaposan a száraz összetevőket egy tálkában / pohárban (mindent a vizen kívül)
- Melegíts meg fél liter vizet 48-52 fok közötti hőmérsékletre
- Keverd a száraz összetevőket a meleg vízbe egy evőkanál, vagy habverő segítségével
- Kevergesd még vagy egy percig, amíg homogén lesz
- Öntsd szét tégelyekbe, poharakba

- Tedd joghurt gépbe / fermentálóba, vagy dunsztold be 4 órára
( ha beállítható gépet használsz, akkor a 43°C-ra állítsd és 4 órát fermentáld )

- Néhányszor szükséges menet közben átkeverni a készülő chia pudingot, hogy a magocskák egyenletesen tudjanak duzzadni, és ne ülepedjenek az üveg aljára.

- Kóstolással döntsd el, hogy szeretnéd-e az elkészült krémet édesíteni. Ha igen, akkor ezen a ponton keverhetsz bele mézet, vagy más édesítőt.
- Már fogyasztható, de érdemes legalább egy napra hűtőbe tenni további érlelés céljából, mert finomabb és sűrűbb lesz :)


A 4 óra fermentációs időt jelentősen befolyásolja a hőfok, és a szénhidrátok mennyisége. Néha előfordul, hogy a fermentáció túlszalad, vagyis a joghurtod túlsavanyodik. Ezt onnan tudhatod, hogy chia puding szétválik, rétegződik, és savanykásabb a kelleténél. Visszacsinálni már nem tudod, de ettől még fogyasztható, egészséges. Keverd össze, tedd hűtőbe, és fogyasztás előtt ismét keverd át, hogy homogén legyen. Ízesítsd mézzel, gyümölcsökkel. Legközelebb csökkentened kell a fermentációs időt.


Így turbózhatod a natúr kókuszjoghurtot kedved szerint

Az alap recept nem tartalmaz hozzáadott cukrot. A baktériumok azt a szénhidrátot dolgozzák fel, ami a kókuszban található. Az eredmény nagyon kellemes ízű joghurt lesz, ami édeskés, de nem édes, savanykás, de nem savanyú, állaga krémes.
- Ha édesebben fogyasztanád, akkor a kész kókuszkrémbe tudsz mézet, cukrot, datolyát, vagy akár édesítőt keverni.
- Ha édes - savanyúbbra hangolnád, akkor mézet, cukrot, vagy datolyát keverj a krémbe még a fermentálás előtt.
Magyarázat: a joghurt baktériumai szánhidrátokból táplálkoznak, miközben tejsavat termelnek. Ha (cukrot) szénhidrátot teszel a krémbe, akkor a joghurtos átalakulás közben a cukrok jelentős része egészséges tejsavvá változik. Így a végeredmény édeskésebb, savanykásabb lesz. Az édesítőszerek itt nem alkalmasak!
- Ha savanykásabb, aromásabb krémre vágysz, keverj egy evőkanál zabpelyhet a többi száraz összetevők közé, még a fermentáció előtt.
- Tálald gyümölcsökkel, magvakkal a kész chia pudingot! Izgalmas ízű, és látványos kompozíciókat tudsz létrehozni percek alatt.
- Szeretnél valami igazán különlegeset kihozni belőle? Keverj gyümölcs darabokat, vagy pépesített gyümölcsöt a fermentáció előtt hozzá. Így a baktériumok gyümölcsökkel együtt fermentálják a joghurtodat. Ettől új ízek alakulnak, és tartóssá válik a tejes kompozíció.


A chia mag segíti az egészséget

  1. Magas tápanyagtartalom: A chia magok gazdag forrásai omega-3 zsírsavaknak, rostoknak, fehérjéknek, kalciumnak, magnéziumnak és egyéb fontos vitaminoknak és ásványi anyagoknak.

  2. Rosttartalom: Kiemelkedően magas rosttartalommal rendelkeznek. A rostok hozzájárulhatnak az emésztés egészségéhez, segíthetnek a teltségérzet fenntartásában, és szabályozhatják a vércukorszintet.

  3. Omega-3 zsírsavak: A magokban lévő omega-3 zsírsavak jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre, segíthetnek csökkenteni a gyulladást, és elősegíthetik az agy egészségét.

  4. Gluténmentes és vegán opció: A chia puding természetesen gluténmentes, így kiváló választás lehet azoknak, akik gluténérzékenyek vagy vegán étrendet követnek.